Montaż instalacji światłowodowej w domu jednorodzinnym musi być poprzedzony właściwym „przygotowaniem” budynku. Obowiązkiem inwestora jest wykonanie podstawowych prac, których zakres – co ciekawe – jest w niektórych przypadkach regulowany odpowiednimi aktami prawnymi.
Jak podłączyć światłowód do domu?
Montaż instalacji światłowodowej w domu jednorodzinnym może odbywać się na dwa sposoby. W poniższym tekście opiszemy każdy z nich. Warto pamiętać, aby wcześniej uzgodnić zakres przeprowadzonych prac z wykonawcą.
Podłączenie światłowodu umieszczonego pod ziemią
Jeśli światłowód ma być doprowadzony pod ziemią, należy przygotować dla niego stosowny kanał. W tym celu należy poprowadzić rurę o średnicy 40 mm aż do granic działki. Najlepiej, jeśli:
- znajdzie się w niej tzw. pilot, czyli linka umożliwiająca umocowanie i pociągnięcie światłowodu,
- rura będzie zaślepiona, a jej koniec zostanie oznaczony,
- rura zostanie poprowadzona po torze (w miarę możliwości) prostym.
Kolejną rzeczą (regulowaną od 2013 roku odpowiednimi przepisami) jest montaż „telekomunikacyjnej skrzynki mieszkaniowej„. Najlepiej umieścić ją blisko wejścia do domu lub w budynku gospodarczym.
Światłowód prowadzony po słupku
Światłowód w domu jednorodzinnym może być również poprowadzony po słupie. Oznacza to konieczność montażu np. rury osłonowej lub korytka, która będzie łączyć górną część budynku z telekomunikacyjną skrzynką mieszkaniową. Rura ta musi być:
- odpowiednio zabezpieczona (zaślepiona),
- poprowadzona w dostępnym, a zarazem niewidocznym miejscu,
- umocowana tak, aby można było zamocować w niej kabel ze słupa,
- wyposażona w pilot prowadzący światłowód.
Słów kilka o telekomunikacyjnej skrzynce mieszkaniowej
Telekomunikacyjna skrzynka mieszkaniowa to konstrukcja, która w nowych budynkach jest już standardem. Jej wymiary to 280 × 360 × 80 mm. Lokalizację skrzynki warto dobrze przemyśleć ze względu na to, że w jej wnętrzu musi znaleźć się gniazdko 230V. Skrzynka powinna też spełniać wymagania normy PN-EN 61140:2016-07 – Ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym (II klasa ochronności). Nie można też zapominać, aby światłowód w domu jednorodzinnym był dostępny tam, gdzie:
- niezbędne będzie złącze Gigabit Ethernet,
- zasięg WiFi będzie jak najlepszy.
W razie potrzeby można też stworzyć własną sieć Gigabit Ethernet, która umożliwi dostęp do stałego łącza w praktycznie każdym pokoju. To rozwiązanie dla osób, które budują swój dom „od zera”.
Czy prace końcowe w instalacji FTTH można wykonywać samemu? Najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zakończyli kurs spawanie światłowodów i posiadają wszystkie niezbędne kwalifikacje. Poza tym do pracy ze światłowodem niezbędny będzie odpowiedni sprzęt. Można go znaleźć m.in. na stronie teleoptics.com.pl.