Płynny przepływ materiałów w magazynach możliwy jest między innymi dzięki zastosowaniu przenośników grawitacyjnych. To użyteczne i ekonomiczne urządzenia, pozwalające na efektywniejszy transport pudeł, kartonów, pomników (pod warunkiem że ich dno jest twarde i sztywne) oraz palet. Zasada działania przenośników jest bardzo prosta – ładunek przesuwany jest w zależności od modelu po rolkach, krążkach, wałkach lub kulkach. Dzięki temu ładunek szybko i sprawnie przesuwa się z jednego do drugiego punktu.
Gdzie stosowane są przenośniki grawitacyjne?
Przenośniki grawitacyjne to ekonomiczne forma transportu mająca wiele zastosowań, z której będzie się sprawdzała przede wszystkim w magazynach oraz na halach produkcyjnych. Dzięki przenośnikom grawitacyjnym ułatwiony zostaje między innymi:
- transport ładunku (na terenie obiektu lub wyłącznie w obszarze montażu czy komplementacji),
- załadunek i rozładunek ciężarówek/urządzeń produkcyjnych,
- bufor towarów.
W niektórych przypadkach przenośniki grawitacyjne będą się doskonale sprawdzały jako stały element systemu regałów przepływowych. Przenośniki przepływowe mogą mieć różne rozmiary i parametry techniczne – wszystko zależne jest do tego, do czego będą przeznaczone.
Dlaczego przenośniki taśmowe dobrze się sprawdzają w zastosowaniu magazynowym lub produkcyjnym?
Przenośniki taśmowe to rozwiązanie modułowe, co sprawia, że system jest elastyczny, można go dowolnie rozbudowywać i dopasowywać do aktualnych potrzeb. To sprawia, że system jest opłacalny, a przy tym solidny i wysokiej jakości, co w znacznym stopniu przekłada się na stosunkowo niewielkie koszty eksploatacji urządzenia.
Problematyczne w transporcie przenośnikami mogą być małe i lekkie opakowania. Ten problem można jednak rozwiązać, wprowadzając przemyślany plan działania (np. włączając małe paczki do większych systemów transportu materiałów).
Rodzaje przenośników grawitacyjnych
Najpopularniejszy wariant przenośnika grawitacyjnego to model rolkowy, z prostą konstrukcją składająca się z ramy i zamontowanych na szynach stalowych wałów, czyli właśnie rolek. Alternatywą dla niego może być przenośnik krążkowy. W tym przypadku rolka zostaje zastąpiona ruchomymi krążkami obsadzonymi na metalowych osiach.
Przenośniki grawitacyjne produkcja wykorzystuje również w wersji kulowej. Takie przenośniki najczęściej stanowią element składowy linii przenośników rolkowych do paczek, gdy konieczne jest ręczne obracanie lub pozycjonowanie przesyłek.
Do przenośników można dobrać również różnego rodzaju akcesoria (np. łuki zapewniające swobodny przepływ towaru na zakrętach), które będą zwiększały funkcjonalność i użyteczność urządzenia.